Wymeldowanie z miejsca pobytu stałego lub czasowego
Referat Organizacyjno - Obywatelski - Joanna Senderecka
Opis
Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu jest obowiązana wymeldować się w urzędzie gminy właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Wymeldowanie z miejsca pobytu stałego albo czasowego osoba dokonuje: - w formie pisemnej na formularzu w urzędzie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, - w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru. Osoba może wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego poprzez zameldowanie w nowym miejscu pobytu.
Informacje dodatkowe
1. Wymeldowania z pobytu stałego lub czasowego można dokonać przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie pisemnej, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu dowodu osobistego lub paszport.
2. Za osobę nie posiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jego przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
3. Zgłoszenie zgonu dokonane w urzędzie stanu cywilnego, zgodnie z przepisami prawa o aktach stanu cywilnego, zastępuje wymeldowanie osoby zmarłej z miejsca pobytu stałego i czasowego.
Wymeldowanie na podstawie decyzji administracyjnej
Osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu może złożyć wniosek o wymeldowanie osoby, która nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Do wniosku należy dołączyć tytuł prawny do lokalu oraz potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej w wysokości 10 zł. Na żądanie wnioskodawcy zostaje wszczęte postępowanie administracyjne, które zostaje zakończone decyzją.
W przypadku udowodnienia nie przebywania osoby w spornym lokalu następuje wydanie decyzji o wymeldowaniu.
Termin załatwienia sprawy
Sprawa załatwiana jest niezwłocznie.
W przypadku wszczęcia postępowania – w terminie określonym przez Kpa.
Podstawa prawna
1.Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2018 r. poz. 1382),
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2411),
3.Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.),
4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1827)
Wymagane dokumenty
1. Dowód osobisty lub paszport
2. Wypełniony druk „Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego”
lub odpowiednio „Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu czasowego”
Opłaty
Decyzja o wymeldowaniu w drodze administracyjnej – 10 zł
Zaświadczenia z rejestru mieszkańców – 17 zł